Teoretická práca

Témou mojej absolventskej práce bol ilustrovaný, autorský sprievodca. Táto téma ma zaujala kvôli odlišnému pohľadu na mesto a iným aspektom, ktoré v klasickom sprievodcovi nenájdete. Sprievodci opisujú svoje zážitky, obľúbené miesta (ukazujú aj menej turisticky vyhľadávané miesta), subjektívne pocity z mesta, ľudí, ktorích stretli na cestách a vecí, ktoré získali pozorovaním. Tieto prvky v knihe sú pre mňa veľmi dôležité, zároveň môžu knihu odsúdiť, že ostane v šuplíku.

V teoretickej práci som sa venovala od práci Darda Huntera a jeho ručného papiera, definície autorskej knihy, Josefa Váchala, Miroslava Šaška a jeho úžasných sprievodcov This is…, až po súčasných sprievodcov a denníkov napríklad Františka Skálu a cesty do Benátok.
Ale aj ilustrovaným mapám, ktoré ma zaujali. Písala som o mapách napr. zo Šanghaja až po Londýn, s izometrickým zobrazením, alebo mierne štylizované.


A nakoniec som sa venovala Parížskemu denníku, prečo som si vybrala Paríž, o jeho infraštruktúre a práci na knihe samotnej. Napriek stovkám skíc a ilustráciám mám ešte veľa galérií a miest na zozname, ktorý by som rada splnila a moja práca týmto projektom nekončí. Neustále ma toto mesto fascinuje, v dobrom aj v zlom a v nikdy nekončiacom prílive umenia.

error: Content is protected !!